NTE Electronics NTE1V130 Metal Oxide Varistor, 130V RMS Voltage, 8.55 mm Case Diameter, 10 Joules Energy, 1200 Amp Peak Current, 355V Clamping Voltage
★★★★★ 4.5 20 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bookmydrones.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • High energy capability
  • The value for "n" is greater
  • Very low leakage current
  • Low capacitance
  • Low overshoot characteristics
Item Weight 0.16 ounces
Manufacturer NTE Electronics, Inc.
Item model number NTE1V130
Package Dimensions 5.51 x 2.01 x 0.98 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
20 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (17)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)