IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah FP7 Replacement Battery
★★★★★ 4.7 141 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bookmydrones.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah (FP7) Replacement Battery Compatibility: ELA-12V-32AH - Direct replacement Condition: Brand new, fresh stock Includes: (1) Battery - ELA-12V-32AH Replacement Warranty: 1 year full replacement warranty included Lifetime expectancy: 3-5 years Manufacturer: UPS Battery Center Ltd The IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is manufactured to provide excellent performance and long service life. This battery meets or exceeds the original manufacturer's specifications. This battery is a maintenance free, non-spillable valve regulated sealed lead acid battery. Our batteries are new and always fresh stock. The IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah replacement battery is covered by our industry leading 1 year replacement warranty. Physical Dimensions: Nominal Voltage: 12V Nominal Capacity: 32Ah Terminal Type: FP7 Weight: 25.58lbs Length: 7.80" (198 mm) Width: 5.12" (130 mm) Height: 6.22" (158 mm) Height Over Terminal: 7.01" (178 mm) Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
  • IDEALPOWER ELA-12V-32AH Compatible Battery
  • 12V 32Ah, FP7 Terminal
  • Brand New, Fresh Stock
  • High Performance Rechargeable Battery
  • 1 Year Replacement Warranty Included
Brand UPS Battery Center
Voltage 12 Volts
Amperage 32 Amps
Unit Count 1.00 Count
Reusability Rechargeable
Manufacturer UPS Battery Center
Model Number ela-12v-32ah-batt
Antenna Location Ups
Battery Capacity 32 Amp Hours
Battery Cell Type Sealed Lead Acid
Number of Batteries 1 12V batteries required.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
141 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (121)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)